Інформаційна безпека: види загроз і методи їх усунення

Інформаційна безпека: види загроз і методи їх усунення.

Захист інформаційних даних необхідний всім компаніям: від невеликих фірм до великих корпорацій. Захисту підлягають не тільки комп’ютерні пристрої, але і всі технічні засоби, які мають контакт з інформаційними відомостями. Будь-яка інформація, що потрапила в руки злочинців, небезпечна. У зв’язку з цим потрібно докласти максимум зусиль для того, щоб забезпечити найкращу конфіденційність IT-систем.

 

На сьогодні немає універсальної методики захисту, яка дасть гарантію безпеки на сто відсотків раз і назавжди. Відповідно, інформаційна система захисту потребує постійного вдосконалення і поліпшення. Це потрібно тому, що хакери і злочинні елементи безперервно вдосконалюють власні методики злому і несанкціонованого проникнення. Все, що існує в сучасному світі, – затримання злочинця під час скоєння протиправних дій якомога раніше, щоб не дати йому можливості нашкодити.

 Информационная безопасность - виды угроз и методы устранения

 

Що входить в поняття «інформаційна безпека»? Коротко і простими словами можна охарактеризувати це поняття наступним чином: так називається комплекс методів захисту інформації від випадкового або навмисного впливу. Результатом таких неправомірних дій зазвичай є збиток для особи, якій належать інформаційні дані. Збиток може бути не тільки матеріального плану, а й морального і т.д.

 

Зараз оцінити рівень безпеки інформаційних мереж можна за допомогою сучасного методу. Він називається пентест. Його суть полягає в перевірці можливості проникнення і безпеки системи. Метод дозволяє визначити в системі слабкі місця, які називаються вразливими. Тестування проводиться таким чином: ідентично повторюється атака кібер-шахраїв, зловмисників, які здатні нашкодити тим чи іншим чином. IT-професіонали інформаційної безпеки в даному випадку грають роль хакерів. Вони і намагаються зламати систему в результаті попередньої домовленості з власником. Даний метод передбачає використання всіх вразливих місць системи.

На чому базується інформаційна безпека

Є кілька основних принципів, на яких ґрунтується ІБ:

– цілісність даних;

– доступність інформації;

– конфіденційність;

– достовірність інформаційних відомостей.

 

Цілісність інформаційних відомостей – це ніщо інше як властивість інформації залишатися незмінною в її первісному вигляді, структурі під час її зберігання або багаторазової передачі. Змінити, видалити, внести в них корективи має право тільки людина-користувач, якому належать права доступу. Також це дозволено особам з законним доступом до цієї інформації.

 

Доступність відомостей полягає в наступному понятті. Інформаційні дані, що знаходяться у вільному доступі, повинні бути надані легальним користувачам оперативно, без будь-яких зволікань і перешкод.

 

Конфіденційність інформації базується на понятті створення обмеженого доступу до інформаційних ресурсів третіх, сторонніх осіб. Відомості можуть надаватися виключно користувачам, які мають право взаємодіяти з даними системами, а також були ідентифіковані та отримали право доступу. Достовірність відомостей свідчить про те, що інформаційні дані належать довіреній особі або законному власнику, який також є першоджерелом відомостей.

 

ІБ є сукупністю різноманітних ефективних заходів, які здатні запобігти, відстежити, ліквідувати несанкціоноване вторгнення в систему сторонніх осіб. Крім того, інформаційна безпека покликана захистити систему від нанесення їй пошкоджень, спотворень, блокування або копіювання даних.

 

Безпека інформації ще більш необхідна, якщо проникнення в систему і крадіжка даних приведуть до вкрай негативних наслідків. Наприклад, це значні матеріальні збитки, сильний удар по репутації людини або фірми і т.д. Чому так важливо забезпечити найкращий захист за допомогою ефективних і дієвих заходів? Це викликано тим фактом, що сьогодні є понад ста позицій і типів загроз для інформаційної системи. Потрібно проводити аналіз всіх існуючих вразливостей. Для цього застосовуються різноманітні діагностичні методи. Коли показники грамотно проаналізовані, тільки в такому випадку вийде підібрати оптимальний комплексний спосіб захисту від вторгнення і проникнення зловмисників в систему.

Причини і види вразливостей систем безпеки

Чому виникають слабкі місця в системі:

– недосконале ПЗ, інша техніка;

– деякі процеси роботи системи неповноцінні;

– робота з інформаційною системою відбувається в складних експлуатаційних умовах. 

 

Вразливості не завжди з’являються навмисно. Їх класифікація передбачає вразливості, які можуть бути не тільки суб’єктивного плану. Також є випадкові вразливості і вразливості об’єктивного характеру. Щоб звести загрозу втрати, крадіжки, зміни інформ даних до мінімуму, потрібно ліквідувати або мінімізувати вплив слабких місць в системі безпеки. 

Наведемо приклад випадкових, тобто ненавмисних загроз.

Це можуть бути:

– неполадки в роботі апаратури;

– помилки, збої в ПЗ;

– помилки в діях персоналу або працівників, які працюють в системі;

– форс-мажори, викликані діями стихій, природними факторами;

– проблеми через постійні перебої електроенергії.

 

Тепер наведемо випадки навмисного злочинного впливу на систему безпеки. Хакером, що має недобросовісні мотиви, часто може бути людина з персоналу, користувач інформаційного ресурсу, конкуруючі фірми або наймані фахівці.

Причини для несанкціонованого вторгнення бувають різними.

Це може бути бажання збагатитися за чужий рахунок. Конкуренти іноді намагаються скомпрометувати суперника крадіжкою конфіденційної інформації. Співробітники компанії, яких звільнили за ті чи інші проступки, можуть захотіти помститися колишньому роботодавцю. Таким чином, причин злочинної діяльності буває багато. Завдання інформаційної безпеки – попередити дії зловмисників, зупинити їх на ранньому етапі проникнення в систему. Для отримання оптимального результату варто звернутися до фахівців, які  себе зарекомендували з позитивного боку в цій сфері діяльності, мають бездоганну репутацію. Це дозволить бути впевненим у безпеці.

Ваш Datami.

 

Сподобалась стаття?
Розкажіть про неї своїм друзям