Як захистити сайт від злому?
Створити власний сайт досить складно (навіть з урахуванням можливостей різних CMS, таких як WordPress), та ще важче захистити його від вірусів та злому. Багато розробників сторінок, блогів, інтернет-магазинів, сайтів компаній та підприємств думають, що вони нікому не потрібні та не цікаві, ніхто не зверне уваги на ресурс, щоб зламати його і викрасти якісь дані. Можна втішати себе цим скільки завгодно, сподіватися на краще, а потім постраждати від рук кіберзлочинців, втратити свій заробіток і, можливо, навіть справу всього життя.
Як правило, зараз сайти зламують не для того, щоб викрасти якісь дані чи зламати шаблон ресурсу, тим самим зашкодивши власнику. Найчастіше ця робота проводиться для того, щоб через ресурс розпочати розповсюдження спаму чи створення з нього сховища для інформації, яка порушує всі закони та правила. В такому разі сайт ще можуть притягнути до відповідальності за розповсюдження спаму та вірусів. В деяких випадках ресурси зламують для того, щоб використовувати їх для майнінгу криптовалюти прихованого типу або ботнету. Не варто забувати про шахраїв-здирників, які просто хочуть нажитися на власнику інтернет-проєкту.
Як зламують сайти
У наш час це дуже просто (в усякому разі не складно). Не потрібно бути навіть професійним хакером. Найчастіше сайти зламують за автоматичним скриптом, який був створений для використання вразливостей ПЗ. Статистика показує, що за останні два роки кількість кіберзлочинів зросла на 41%. Це не просто так. Експерти прогнозують, що з роками цифра буде тільки збільшуватися, адже автоматичний злом дуже простий, хто завгодно може впоратися з ним. Тому ще на етапі створення свого сайту потрібно розглядати варіанти захисту, бути готовим до всього.
Як захистити свій сайт від злому
Ось найефективніші способи:
- – Регулярне оновлення CMS сайту.
Здається, що ця рекомендація очевидна, але мало хто звертає увагу на те, що регулярне оновлення ПЗ вдосконалює сайт, робить його більш надійним. Немає ідеальних систем, завжди можна знайти вразливість. Хакери знають це та використовують у своїх цілях. Оновлення програмного забезпечення CMS та всіх його компонентів допоможе прибрати цю лазівку. Через те, що деякі оновлення сайту просто несумісні одне з одним, краще довірити цю справу фахівцеві, зробити резервну копію, щоб потім не знести сайт самостійно. Також не зайвою буде підписка на постачальника ПЗ, оскільки саме цей лист може першим розповісти про проблему.
- – Встановлення SSL-сертифікатів.
Якщо ресурс надійно захищений SSL-сертифікатом, то шахраї не зможуть отримати особисту інформацію відвідувачів сайтів за типом паролю, логіну, банківської картки. Зрозуміти чи встановлений сертифікат дуже просто. В браузері поряд з адресою сайту обов’язково повинен бути замочок. Це означає, що ресурс захищений, всі дані передаються через надійний протокол HTTPS.
- – Шифрування паролів.
Завжди потрібно зберігати паролі на ресурсі виключно як зашифровані значення. За ідеальним сценарієм, для безпеки варто використовувати алгоритм хешування, завдяки чому при аутентифікації будуть звірятися лише зашифровані значення. Зловмисники не зможуть отримати дані, оскільки розшифрувати такі паролі просто неможливо. У разі злому втрати будуть мінімальними. Для захисту облікових записів варто використовувати лише надійні паролі з символами, буквами та цифрами від 8 до 16.
- – Створення резервних копій сайту.
Ще один крок, який не можна упускати, якщо бажаєте захиститись від зловмисників. Резервне копіювання допоможе поліпшити ситуацію навіть в тому випадку, якщо здається, що сайт уже ніколи не запрацює так, як раніше. Дуже часто хакери розповсюджують віруси на сайтах ще до злому. Якщо власник це помітить, то він швидко зможе відновити роботу інтернет-проєкту, особливо, якщо вся інформація скопійована. Чим більше даних, тим більше шансів на порятунок. Це набагато краще, ніж починати все з нуля, адже вийде навіть повернути минулі продажі товарів та послуг. Також резервне копіювання допоможе, якщо якісь файли були випадково видалені.
- – Перевірка на віруси та встановлення антивірусних програм.
Банальний, але робочий метод, адже зловмисникам набагато простіше зламати сайт, якщо він вже піддавався вірусному нападу. Найкраще використовувати лише ефективне та якісне антивірусне програмне забезпечення як в ручному, так і автоматичному режимі. Вірусне ПЗ з легкістю визначить спам-скрипти, дорвеї, бекдори, вставки, веб-шелли та багато іншого. Один з методів захисту свого сайту — це попередня перевірка сайту на пошук вразливостей — пентест.
Це п’ять найефективніших способів, які допоможуть захистити сайт від зловмисників.
Вони працюють і в якості профілактики, і в якості боротьби зі зломом. Головне — не панікувати та діяти відразу як помітите проблему. За необхідності ви завжди можете проконсультуватися з фахівцями компанії Datami.ua, які дадуть відповідь на всі питання, що вас цікавлять.