Як я можу захистити власні соцмережі від кібератак?

Вам напевно подобається, коли ви кудись йдете і там є відкритий Wi-Fi! В даний час майже кожне кафе, аеропорт, ресторан, бар і клуб пропонує вам можливість вийти в Інтернет за допомогою смартфона або ноутбука. Звучить добре, правда? Фактично, все це означає, що дані, включаючи доступи до соцмереж, які є на вашому гаджеті, можуть бути доступні хакерам, за винятком випадків, коли ви знайшли спосіб захистити свою інформацію.

Ці хакери можуть зробити вашу повсякденне життя нестерпним, загрожуючи вашій репутації (наприклад, розповсюджуючи неправдиву інформацію про вас або від вашого імені), якщо отримають те, що їм потрібно з вашого гаджета. 

Ви, напевно, подумали, що найкращий спосіб захистити себе – це завантажити якісь додатки або антивіруси. Але як свідчить практика, цього недостатньо для безпеки наших даних, якщо ми не будемо розвиватися в цьому плані! Ми повинні навчитися розрізняти шкідливі програми і програми-вимагачі, дізнаватися що робити, щоб наші паролі були надійнішими, і багато іншого. Ми знаємо, що всі ми чули про це раніше, однак існує причина чому люди досі говорять про це – це дійсно важливо, і з кожним днем ​​ця тема стає все більш насущою. Дуже важливо добре піклуватися про свій смартфон, а також про все, що відбувається у ваших соціальних мережах!

Чим небезпечні хакери?

Хакери отримують доступ до гаджетів або веб-сайтів без дозволу, щоб отримати дані інших людей, котрі вони використовують для скоєння правопорушень, таких як крадіжки або шантаж. Багато людей, на кшталт нас з вами, роблять покупки в Інтернеті, платять онлайн, ведуть активне життя в соцмережах і навіть передають важливу інформацію в Інтернеті – все це може бути легко доступно для хакерів. Інші люди також зберігають свої особисті дані, наприклад номер банківської карти, на своїх гаджетах. Іноді люди відправляють особисту інформацію через соціальні мережі – і це дуже небезпечно. Хороший хакер може легко знайти і використовувати таку інформацію.

Що я можу зробити, щоб захистити себе в соціальних мережах?

Будьте обережні з загальнодоступними Wi-Fi

Це може здатися очевидним, однак ви були б шоковані, якби знали скільки людей перевіряють свої банківські рахунки або роблять покупки в Інтернеті, використовуючи загальнодоступний Wi-Fi. Відправляти щось особисте в Facebook, Twitter або Instagram дуже небезпечно – небезпечні не тільки соціальні мережі, але і загальнодоступний Wi-Fi може тільки погіршити ситуацію. Ви повинні розуміти, що подібні дії повинні виконуватися тільки при використанні захищеного з’єднання.

Деякі важливі речі, які слід враховувати: підключайтеся тільки до HTTPS і ніколи ні за яких обставин не підключайтеся до HTTP – «S» в HTTPS означає «безпечний». 

Використовуйте VPN, якщо ви не вдома

VPN – це найнадійніша річ, яку ви можете використовувати, якщо вам потрібно підключитися до Wi-Fi в громадських місцях. Але в цьому випадку важливо не використовувати будь-який VPN – з цим потрібно бути дуже обережним. Ми вже розповідали вам про ненадійні додатки, в тому числі про VPN-додатки, які не варто завантажувати.

Ось як наші експерти оцінюють користь використання додатків VPN при підключенні до загальнодоступної мережі Wi-Fi за шестибальною шкалою, де 6 – найвищий бал (найкращий VPN):

0 – немає VPN

2 – безкоштовний додаток VPN, про який ви ніколи не чули

4 – стандартний VPN, який можна знайти в браузері (наприклад, Opera)

6 – платні / преміальні додатки VPN

Захистіть свої паролі

Всі знають, що паролі повинні бути якомога більш надійними, але чомусь більшість людей все ще ігнорують це. Пам’ятайте: ваш пароль повинен складатися не менше ніж з 8 символів, включаючи великі і малі літери, цифри і символи. Здається, складно придумати такий пароль і, особливо, запам’ятати його? У нас є кілька пропозицій: подумайте про свій улюблений фільм або книгу і візьміть дві перші букви з кожного слова, додайте до нього своє улюблене число і крапку – це був би чудовий пароль! Звичайно, ви можете додати щось ще або змінити символи – вибір за вами, але постарайтеся зробити пароль довгим і таким, що запам’ятовується.

Якщо ви хочете мати надійний пароль, але не думаєте, що зможете його запам’ятати – скачайте LastPass.

Багатофакторна аутентифікація

На більшості веб-сайтів і в соціальних мережах у вас є можливість увійти в систему, використовуючи багатофакторну аутентифікацію. Сила систем аутентифікації в основному оцінюється за кількістю шарів або рівнів, включених в ту ж систему. Вважається, що системи, котрі використовують багатофакторну аутентифікацію, сильніші, ніж системи, які використовують тільки один фактор.

Як це працює? Наприклад, щоб отримати доступ до свого облікового запису Instagram, ви повинні не тільки ввести пароль, а й отримати пін-код на свій номер телефону. Таким чином, ви будете знати, що, якщо хтось ще захоче отримати доступ до вашого профілю, то ви легко можете зруйнувати плани цієї людини.

Багатофакторна аутентифікація забезпечує додаткову безпеку за рахунок додавання захисту, наприклад SMS, пін-коди, телефонні дзвінки, електронна пошта і т.д. Чим більше шарів – тим вища безпека. Знайти інструкції як підключити багатофакторну аутентифікацію ви можете на сайті тієї соцмережі, котру ви хочете підключити до даного виду аутентифікації.

 

Підозрілі електронні листи і повідомлення

Ніколи не відкривайте підозрілі посилання в своїх електронних листах або повідомленнях. Найкраще видаляти спам або повідомлення, котрі дивно виглядають, не відкриваючи їх. Якщо ви отримали незвичне повідомлення від друга або родича, найкраще зв’язатися з ними і запитати, присилали вони вам що-небудь, перш ніж перейти по посиланню.

Не діліться всім

Будьте дуже обережні з усім, що ви публікуєте в Інтернеті. Перш за все, будьте обережні з тим, куди ви відправляєте або де ви публікуєте номер своєї кредитної картки або інформацію про ваш паспорт. Для перевірки веб-сайтів і файлів ви можете використовувати virustotal.com. Також відключайте геолокацію на фотографіях, які ви публікуєте в соціальних мережах.

Що навіть більш важливо: ніколи не виставляйте нікуди фото або відео своїх документів чи білетів. Ви можете бути шоковані: чому ви не можете опублікувати красиву фотографію зі своїми квитками, на якій ви збираєтеся кудись? Що ж, це досить просто – хакери можуть отримати багато інформації з вашого квитка на концерт або на літак. Наприклад, в березні колишній прем’єр-міністр Австралії опублікував фотографію свого квитка на літак, і хакерам знадобилося менше 45 хвилин, щоб дізнатися його номер телефону і паспортні дані.

Не забувайте про антивіруси і програми для захисту від шкідливих програм

Якщо у вас немає програмного забезпечення безпеки, встановіть антивірусне програмне забезпечення і брандмауер, і не забувайте оновлювати їх, коли це необхідно. В Інтернеті можна знайти безліч різних продуктів, але пам’ятайте, що не можна завантажувати таке програмне забезпечення з підозрілих веб-сайтів, довіряйте тільки офіційним. Антивірус допоможе вам визначити загрози і захистити від них ваш гаджет.

Вимикайте те, чим не користуєтеся

Якщо ви підключили свій телефон або комп’ютер через Wi-Fi або Bluetooth, не забудьте відключити ці функції, коли ви ними не користуєтеся. Ці дії можуть перешкодити хакерам використовувати вашу мережу або отримати доступ до ваших пристроїв.

Як визначити, що мене зламали, і що робити далі?

Ці речі зазвичай є індикаторами того, що вас зламали:

 • Повідомлення про програму-шантажиста
 • Підроблене антивірусне повідомлення
 • Дивні панелі інструментів браузера
 • Інтернет-пошук перенаправляється
 • Випадкові спливаючі вікна
 • Ваші друзі отримують від вас запрошення в соціальних мережах, які ви не відправляли
 • Інтернет-пароль не працює
 • Несподівана установка програмного забезпечення
 • Ваша мишка рухається сама по собі
 • В онлайн-акаунті відсутні гроші
 • Ви отримуєте повідомлення, що вас зламали
 • Стався витік конфіденційних даних
 • У вас з’явились моделі мережевого трафіку
 • Ви не можете отримати доступ до свого облікового запису в соціальній мережі, навіть якщо впевнені в своєму паролі

Що ж ви можете зробити? Якщо, наприклад, ваша соціальна мережа (або будь-який інший обліковий запис) була зламана, перше, що вам потрібно зробити, це відновити контроль. Спробуйте зв’язатися з компанією, яка володіє вашим акаунтом. У кожної компанії є свої процедури і кроки по відновленню, якщо станеться щось подібне до злому облікового запису. Ви можете легко знайти їх контакти в Інтернеті.

Ще одна річ, яку ви можете зробити (якщо у вас є доступ до свого облікового запису), – це перевірити настройки, щоб дізнатися, чи були вони змінені, наприклад, пересилати електронні листи в інший обліковий запис. Звичайно, ви повинні змінити пароль для облікового запису, яка була зламана, а також для будь-яких інших облікових записів, які використовують той самий пароль.

 

Хакери – люди, котрі не бажають вам добра, і вони можуть зруйнувати ваше життя, опублікувавши конфіденційну інформацію про вас або шантажуючи вас. У них є інформація і можливість дістатися до найбільш цінної інформації для вас. Ви можете захистити себе від цього, якщо дійсно подбаєте про все, на що ви розраховуєте – від пароля до електронної пошти. Навчайте себе і своїх знайомих, читайте багато інформації і дбайте про своє смартфоні і комп’ютері так само, як ви піклуєтеся про своє здоров’я!

Сподобалась стаття?
Розкажіть про неї своїм друзям