8 способів запобігання злому особистих даних

Безкоштовний і доступний Wi-Fi це завжди приємний бонус відвідування громадських місць. В сучасному світі майже кожне кафе, аеропорт, ресторан, бар або клуб надають можливість скористатися безкоштовним доступом до Інтернету за допомогою смартфона або ноутбука. Звучить привабливо, чи не так? Насправді ж, при такому підключенні доступними стають файли і інформація, що зберігається на вашому пристрої; за винятком випадків, коли ви ознайомилися з нашими порадами і заздалегідь скористалися заходами безпеки.

Перше, що спадає на думку при виборі способу захисту – це встановлення спеціальних додатків або антивірусів. Але, якщо вірити практиці, цього недостатньо для захисту даних. Потрібно навчиться розрізняти шкідливі програми і програми-вимагачі. Крім того, слід удосконалити паролі, зробити їх надійнішими і ще багато іншого. Дуже важливо подбати про безпеку даних, які зберігаються на смартфоні і в соціальних мережах зокрема.

Як можна захистити особисті дані?

1. Безпечне використання загальнодоступного Wi-Fi

Щодня величезна кількість людей перевіряють свої банківські рахунки або здійснюють покупки в Інтернеті, використовуючи загальнодоступний Wi-Fi. Відправляти щось особисте в Facebook, Twitter або Instagram таким способом дуже небезпечно. Подібні дії повинні здійснюватися лише при використанні захищеного з’єднання. Важливо здійснювати підключення тільки до HTTPS (де «S» – SECURE) і ні в якому разі не до HTTP. При цьому потрібно звертати увагу на “замок” біля початку рядка посилання, він і вказує на безпечне підключення.

2. Використання VPN за межами будинку

VPN – це найнадійніша річ, котру можна використовувати при підключенні до Wi-Fi в громадських місцях. Але в цьому випадку важливу роль відіграє який саме VPN використовується при підключенні до мережі.

3. Захист паролів

Вони повинні бути якомога надійнішими. Пароль повинен складатися не менше ніж з 8 символів, включаючи великі і малі літери, цифри і символи. Здається, складно придумати такий пароль і особливо запам’ятати його. У нас є кілька пропозицій: подумайте про свій улюблений фільм або книгу і візьміть дві перші букви з кожного слова, додайте до них улюблене число і крапку – це буде відмінний пароль. Звичайно, можна додати щось ще або змінити символи, при цьому старайтеся зробити пароль довгим і таким, що запам’ятовується. Також, можна скористатися менеджером паролів LastPass. При цьому не рекомендується використовувати один і той же пароль для різних акаунтів і програм.

4. Багатофакторна аутентифікація

На більшості веб-сайтів і в соціальних мережах є можливість увійти в систему, використовуючи багатофакторну аутентифікацію. Сила систем аутентифікації в основному оцінюється за кількістю шарів або рівнів. Вважається, що системи, які використовують багатофакторну аутентифікацію є сильнішими за ті, що використовують лише один фактор.

Як це працює? Наприклад, щоб отримати доступ до свого облікового запису Instagram потрібно не лише ввести пароль, а й отримати пін-код на номер телефону. Таким чином, якщо хтось захоче увійти в обліковий запис, система попросить ввести дані, до яких у нього точно немає доступу.

Багатофакторна аутентифікація забезпечує додаткову безпеку за рахунок додавання нового рівня захисту, такого як SMS, пін-коди, телефонні дзвінки, електронна пошта і т.д. Чим більше шарів – тим вищий рівень безпеки. Інструкцію по підключенню багатофакторної аутентифікації можна знайти в налаштуваннях доступу до соцмережі.

5. Ігнорування підозрілих електронних листів і повідомлень

Не слід відкривати підозрілі посилання в електронних листах або повідомленнях. Найкраще видаляти спам або повідомлення, які дивно виглядають, не відкриваючи їх. При отриманні незвичайного повідомлення від друга або родича, перш ніж перейти за посиланням, краще зв’язатися з ними і запитати чи надсилали вони що-небудь.

6. Уникнення розповсюдження особистої інформації

Будьте дуже обережні з усім, що публікуєте в Інтернеті. Перш за все, з такими даними, як номер кредитної картки та інформацією про пароль. Для перевірки веб-сайтів і файлів можна використовувати virustotal.com. Також вимикайте геолокацію на фотографіях, які публікуєте в соціальних мережах.

Що більш важливо: уникайте публікації фото або відео особистих документів або квитків. Адже хакери можуть отримати багато інформації з простого квитка на концерт або літак. До прикладу, в березні колишній прем’єр-міністр Австралії опублікував фотографію свого квитка на літак, і хакерам знадобилося менше 45 хвилин, щоб дізнатися його номер телефону і паспортні дані.

7. Використання антивірусів і сервісів для захисту від шкідливих програм

Рекомендуємо встановити антивірусне програмне забезпечення і брандмауер. При цьому важливо не забувати оновлювати їх, коли це необхідно. В Інтернеті можна знайти безліч різних продуктів, але важливо пам’ятати про ризики. Не рекомендується завантажувати програмне забезпечення з підозрілих веб-сайтів, а довіряти тільки офіційним. Антивірус допоможе визначити загрози і захистити пристрій.

8. Вимкнення функцій і додатків, що рідко використовуються

При підключенні телефону або комп’ютера до Wi-Fi і Bluetooth, важливо не забувати вимикати ці функції, коли вони не використовуються. Ці дії можуть допомогти перешкодити хакерам отримати доступ до пристроїв.

Як визначити що вас зламали і що робити далі?

Ці речі зазвичай є індикаторами злому:

– Повідомлення про програму-вимагача

– Підроблене антивірусне повідомлення

– Дивні панелі інструментів браузера

– Перенаправлення Інтернет-пошуку

– Випадкові спливаючі вікна

– Запрошення в соцмережах від вашого імені, які ви точно не надсилали

– Інтернет-пароль не працює

– Несподівана установка програмного забезпечення

– Мишка рухається сама по собі

– В онлайн-акаунті відсутні гроші

– Повідомлення про злом

– Витік конфіденційних даних

– Дивні моделі мережевого трафіку

– Відсутність доступу до свого облікового запису в соціальній мережі, навіть якщо пароль вірний

Що ж можна зробити? Якщо, наприклад, соціальна мережа (або будь-який інший обліковий запис) була зламана, перше, що потрібно зробити, це відновити контроль. Спробуйте зв’язатися з компанією-власником додатка, в якому зареєстрований акаунт. У кожної компанії є свої процедури і кроки по відновленню на випадок злому облікового запису. Їх контакти можна легко знайти в Інтернеті. Якщо обліковий запис все ще доступний, важливо перевірити налаштування на предмет їх зміни, наприклад, чи пересилаються електронні листи в інший обліковий запис. Звичайно, потрібно змінити пароль до облікового запису, який був зламаний, а також будь-яких інших, які використовують той же пароль.

Отже, піклуватися про безпеку особистих даних не просто важливо, а необхідно. Найкращий захист в даному випадку – завчасне запобігання зломів. І перераховані вище способи можуть значно спростити цей процес.

Сподобалась стаття?
Розкажіть про неї своїм друзям