Як захистити сайт від злому і втрати даних?

Як захистити сайт від злому і втрати даних? 

Злом сайту – поширена проблема. Навіть великі корпорації і державні підприємства можуть постраждати від атаки хакерів. Тож як захистити сайт від злому і втрати даних? Спробуємо розібратися в цьому питанні.

Що таке захист сайту від злому?

Захист інтернет-ресурсу (сайту, веб-сайту, серверів і баз даних) – це запобіжні заходи, які унеможливлюють доступ до нього сторонніх осіб. При правильно спланованому захисті хакери не зможуть скористатися коштами ресурсу, отримати доступ до інформації ресурсу, порушити його працездатність.

Які бувають види зломів?

Позбавлений захисту сайт стає схильним до різних неприємностей.

Основні і найбільш поширені з них:

– атака;

– зараження вірусом;

– зараження шкідливим кодом;

– злом.

Випадкове зараження сайту є практично неможливим – джерелом злому завжди є прагнення отримати якусь вигоду. Отже, злом і зараження сайту – це завжди цілеспрямована дія. 

Які бувають види атак?

Атаки бувають 3-х основних видів:

XSS-атака. Полягає у вторгненні вірусного коду в дані користувача. Таким способом можна повністю порушити роботу інтернет-майданчиків – до повної непрацездатності.

SQL-ін’єкція. Застосовується для отримання доступу до баз даних. Шляхом ін’єкції можна завантажувати будь-які дані і отримувати будь-які відомості або змінювати їх. Виконується додаванням всередину SQL-запиту додаткової дії, без порушення структури.

Ddos-атака. Застосовується для зниження популярності ресурсу. Виражається в величезній кількості одночасних запитів до сервера, що перевищує його пропускну здатність. Частина сайту або він увесь зависає, робота ресурсу блокується. Атаками можна привести до неробочого стану веб-ресурсу, отримати з нього дані, скористатися доступом для виконання якої-небудь дії – наприклад, вивести гроші, розіслати спам, оприлюднити особисті дані користувачів.

Які наслідки зараження сайту?

Вірусне зараження сайту загрожує численними неприємностями, такими як:

– переадресація відвідувачів на інший майданчик;

– закриття ресурсу від людей, котрі шукають інформацію;

– впровадження на комп’ютери відвідувачів вірусів (зазвичай “трояни”);

– перехоплення контролю і управління.

Зараження “трояном” дозволяє автору вірусу отримувати управління фінансами, надає доступ до паролів і будь-якої інформації, яка його цікавить. Віруси з цієї групи відносяться до скриптів. Добре замасковані, вони можуть ховатися місяцями, приносячи величезні збитки, тому в боротьбі з вірусами гасло “простіше запобігти, ніж знищити” як ніколи актуальне.

Варіанти зараження

Вірус не з’являється сам по собі. У нього завжди є автор, або розповсюджувач – людина, котра заразила ним сайт. “Спіймати” вірус можна наступними шляхами:

– використовуючи заражені плагіни або шаблони (безпека сайтів на WordPress);

– розміщуючи рекламу з неперевірених джерел;

– через доступність деяких файлів всередині сайту;

– в разі злому хакером, що підібрав пару логін-пароль (соціальна інженерія);

– шляхом розміщення зараженого контенту передплатниками.

Незалежно від шляху зараження, мета зловмисника зводиться до використання ресурсів сайту або отримання вигоди. Втрата контролю може призвести до фінансових втрат, втрати користувачів, санкцій пошукових систем.

Як захистити сайт від злому і втрати даних?

Способи та рівні безпеки

Безпека сайту зазвичай складається з трьох речей:

– безпеки програмної частини (CMS, скриптів);

– безпеки сервера (хостингу);

– обізнаності та акуратності адміністратора чи тих, хто працює з майданчиком в якості адміністратора.

Якщо всі три складові організовані належним чином, то інтернет-ресурс буде максимально захищений від хакерів і вірусів.

Використання надійного софта (програмного забезпечення)

Вибір з численних систем управління визначає безпеку ресурсу. Під надійністю розуміється відсутність вразливих місць, використання яких може дати можливість сторонній особі керувати базою даних, файловою системою, панеллю адміністратора.

Щоб виключити вразливі місця в скриптах або CMS, необхідно враховувати можливість спроби їх злому під час розробки. Якщо використовується готове програмне забезпечення, його треба вчасно оновлювати. Перевірити скрипти на наявність “слабких” місць можна, використовуючи сканери, утиліти для пошуку вразливостей, наприклад:

Xspider;

Acunetix Web Vulnerability Scanner;

– утиліти для пошуку SQL ін’єкцій, XSS, RFI та інші. Хороші результати дає перевірка вихідного коду засобами статичного аналізу вихідного коду (RIPS).

Посилити безпеку сайту можна, приділивши час побудові правильної конфігурації:

– грамотно прописувати права на файли і директорії;

– закрити доступ до каталогів з резервними копіями, файлами і т. п.;

– заборонити виконання скриптів в директорії завантаження;

– встановити додатковий захист на вході в панель адміністратора і ін. 

Вибір надійного хостингу

До вибору хостингу слід підходити уважно, адже його налаштування є важливим етапом в гарантуванні безпеки. Хостинги розділяються на загальні і виділені. Загальні покладають відповідальність за безпеку на свого адміністратора, виділені – делегують відповідальність власнику сайту.

Чим жорсткіші правила диктує конфігурація сервера, тим безпечніше з нею працювати. Всі дії, які не є необхідною умовою для правильного функціонування ресурсу, повинні бути заборонені. У випадку конкретного хостингу такі правила виконувати набагато простіше, ніж при розміщенні майданчика на загальному хостингу. Хоча, зізнаємося, що найчастіше хостинг не допомагає вирішити задачу з пошуком вірусів на сайті, він тільки може заблокувати доступ до ресурсу і повідомити про це власнику. І далеко не всі хостинги надають можливість підключити Cloudflare з урахуванням його загроз і можливостей.

Обов’язки адміністратора щодо гарантування безпеки

Для гарантування безпеки сайту власник повинен довірити управління ним досвідченому системному адміністратору. В обов’язки адміністратора входить налаштування сервера, обмеження свободи скриптів, їх приховування, створення механізмів контролю цілісності файлової системи, системи резервного копіювання, логування. 

Безпека ресурсу залежить від роботи антивірусних програм, тому краще купувати комерційний софт і регулярно перевіряти ним всі комп’ютери, з яких ведеться робота. Працювати слід з безпечних протоколів SFTP або SCP. Всі три компоненти безпеки надзвичайно важливі і нехтування одним з них може викликати слабкість всієї системи в цілому.

Як захистити сайт від злому?

Щоб надійно захистити свій сайт, слід виконувати деякі правила:

– створювати надійні паролі;

– регулярно оновлювати софт;

– встановлювати захисні програми;

– виконувати регулярне збереження вмісту;

– застосовувати безпечне з’єднання;

– періодично проходити комплексну перевірку сайту на проникнення і зломи – penetration test (пентест).

Або підключити комплексну цілодобову послугу моніторингу і захисту сайту 24/7. Дотримання такої політики дозволить звести до мінімуму можливість злому. 

Створення та збереження паролів

Надійний пароль повинен відповідати вимогам, які знизять можливість його підбору: 

– не рекомендується використовувати особисту інформацію як паролі;

– не варто виключати можливість злому знайомими людьми;

– включати в пароль букви різного регістру, цифри, спеціальні символи в хаотичному порядку;

– складати пароль з великої кількості знаків від 8 до 30.

Паролі не слід зберігати в браузері, електронній пошті, пересилати в месенджері

Для кожного ресурсу слід створювати свій пароль і змінювати його хоча б раз на місяць. Не бажано зберігати пароль на особистому комп’ютері з особистим підписом, натомість збереження пароля на флеш-карті набагато надійніше.

Регулярне оновлення ПЗ

Найнадійніший захист дає оригінальний софт, який регулярно оновлюється. Не варто використовувати “крякнуті” версії, як правило, це вже застарілі версії, крім того, зламавши програму, програміст має відмінну можливість вставити туди свої творіння з потрібними йому завданнями. Не менше значення має і відсутність техпідтримки розробника для зламаних версій.

Як захистити сайт від злому?

Встановлення захисних плагінів і антивірусу 

Сайт потрібно забезпечити антивірусним софтом для запобігання його знесення або втрати даних. Для цих цілей бажано використовувати найбільш просунуті плагіни, такі як iThemes Security, Wordfence та інші. Вони дають можливість відслідковувати дії користувача, захищатися від спаму, запобігати XSS-атакам.

Користування сервісами захисту від вірусів – Antivirus-alarm, ВірусТотал, Sucuri – дозволяє запобігти зараженню вірусами або швидкому видаленню заражених файлів. Хорошу підтримку можуть надати послуги вебмайстрів. В Яндекс Веб-майстер треба відкрити вкладку “Діагностика”, далі перейти в “Безпека і порушення”. В Google Веб-майстер – вкладка ”Проблеми безпеки”.

Регулярне збереження вмісту сайту

Відмінні результати показує регулярне збереження сайту. При зараженні вірусом, зломі, або атаках всі дані можна відновити і відкоригувати, усунувши слабкі місця.

Збереження даних можливе за допомогою панелі управління хостингу через плагіни – для WordPress це BackUpWordPress, BackupBuddy і ін. Результати краще зберігати в хмарі або в ПК з регулярністю раз в 2 тижні і перед кожним оновленням CMS.

Застосування безпечного з’єднання

Вкрай важливим параметром є безпека з’єднання. Хорошим методом стане з’єднання через SSL-сертифікат. Його застосування зможе надати безпечне підключення web-клієнта до сервера. Всі дані при такому протоколі передаються закодованими спеціальним шифром. SSL-сертифікати можуть надаватися вільно (безкоштовно) або за певну плату, залежно від важливості інформації, що передається. Застосування цих заходів значно знижує ризик хакерської атаки.

Що робити, якщо сайт все-таки зламали?

При виявленні проблем з безпекою необхідно вжити таких заходів:

– визначити причину зараження;

– перевірити стан баз даних;

– обмежити права користувачів;

– просканувати наявність вірусів;

– обмежити доступ до сайту;

– запустити антивірус для усунення причини;

– звернутися до фахівців для оперативної допомоги (чим раніше звернетеся, тим більше інформації можна зберегти і повернути в робочий стан). 

В Датамі завжди доступна послуга швидкого реагування – лікування і відновлення сайтів.

Якщо всі ці процедури не привели до бажаного результату, необхідно відновити сайт з резервної копії і звернутися до техпідтримки хостингу. Після усунення загрози потрібно ще раз провести всі заходи щодо комплексного захисту майданчика вже з командою фахівців з кібербезпеки Datami.ua.

Сподобалась стаття?
Розкажіть про неї своїм друзям